Jak kupić samochód używany?

Jak kupić samochód używany?

Zakup samochodu używanego zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Jest też całym, długim i złożonym procesem, w którym na początku trzeba dniami i nocami przeglądać ogłoszenia, by dopiero gdzieś na samym końcu móc podpisać umowę ze sprzedawcą. Jest to bez wątpienia stresujące i przy tym czasochłonne. A jeszcze cięższe bywa dla tych osób, które kupują samochód używany po raz pierwszy w życiu. To właśnie one powinny skorzystać z krótkiego poradnika, dzięki któremu łatwiej załatwią wszystkie sprawy i formalności.

A tak naprawdę chyba najważniejszą spośród tych zasad jest ustalenie budżetu. Trzeba dokładnie określić, ile maksymalnie pieniędzy chce się przeznaczyć na nowe auto. Oczywiście widełki wolno zastosować, ale muszą być one dość sprecyzowane. Przykład: od 10000 zł do 12000 zł. Wiedząc, ile ma się dokładnie pieniędzy do rozdysponowania, od razu przegląda się tylko te oferty, które mogą coś konkretnego zaoferować. Odrzuca się mnóstwo ogłoszeń, które nie spełniają podstawowego warunku. Ustalenie budżetu na nowe auto jest więc podstawą, bez której nie ma nawet co szukać samochodu z drugiej ręki.

Ale w tej zasadzie tkwi mały haczyk. Jako że samochody używane w większości przypadków nie mają idealnego stanu, ich przyszli nabywcy będą musieli włożyć w nie jeszcze jakieś pieniądze. Drobne naprawy zapewne okażą się konieczne. Nawet jeśli tuż po wyjeździe z komisu auto będzie sprawować się znakomicie, już po kilku dniach prawdopodobnie pokaże wszystkie swoje mankamenty i drobne usterki. Część gotówki trzeba będzie przeznaczyć na niewielkie naprawy. O tym należy pamiętać jeszcze przed zakupem.

Kwota wyznaczona na samochód używany nie powinna być więc w całości wydawana. Nie należy całego budżetu poświęcać na zakup auta, gdyż jego niewielka część zostanie przeznaczona na późniejsze naprawy. A ile pieniędzy trzeba mieć na późniejsze przystosowanie samochodu do jazdy? Zwykle zakłada się, by był to przynajmniej tysiąc złotych.